fbpx

SWATCH X CENTRE POMPIDOU

Home / Swatch X Centre Pompidou

Време е за креативност

Новата колекција на часовници нè носи во уметничкиот и културен центар на Париз – Центарот Помпиду – каде повторно имаме шест ремек-дела со препознатлив изглед.
Swatch X Center Pompidou часовниците пристигнаа во нашите продажни места! Од графачарот Mondrian и сонувачот Kandinsky па се до Delaunay: изберете часовник од вашите омилени мајстори на модерната уметност.

Количините се ограничени!

СПЕЦИЈАЛНОТО ПАКУВАЊЕ со сите 6 часовници го добивате со 10% попуст.  Пакувањето е единствено, затоа побрзајте.

Чиста, радикална апстракција

Моќната црвена, сина и бела композиција од Пиет Мондријан ги инспирира дизајнерите уште од 60-тите. Во овој впечатлив часовник се репродуцираат чистите графички линии со потпис на уметникот.

Небесна фантазија

Животни, чудовишта или апстрактни клеточни форми? Чудните суштества во Blue Sky од VASSILY KANDINSKY оставаат многу простор за имагинација! На мајсторски начин се имитирани во овој разигран часовник со силно чувство на стравопочит кон сината боја, текстуралната техника и чувството за мистерија на Кандински.

Светла и празнична бујност

Фрида Кало го стави својот автопортрет во мала рамка украсена со мексикански народни мотиви, купена од селски пазар. Часовникот Frame by Frida Kahlo ја покажува уметничката како гледа во огледалото, нејзиниот интензивен поглед избалансиран со светли бои.

Модерна градска магија

Париз, центарот на уметничкиот живот во 1920-тите, го инспирираше Manège de Cochons на Robert Delaunay – виор на динамична боја со дадаистички дух. Часовник Carousel има специјален отсек на бројчаникот, повторувајќи го ритамот на вртење на забавен парк.

Железната кула преплавена со боја

Икона на модерноста, Ајфеловата кула го фасцинираше Robert Delaunay. Уникатниот агол на уметникот го покажува споменикот како се издигнува кон небото. Нашиот часовник од Ајфеловата кула совршено ги повторува уникатните пропорции на раскошните уметнички дела.

Опуштена, сензибилна елеганција

Amedeo Modigliani вообичаено прикажува долги лица и врат, како во неговиот ,The Portrait of Dédie’. Часовникот со својот метален бројчаник ги рекреира богатите текстури и рефлексии на делото. Розовата боја на сјајното пластично куќиште и тока ги омекнуваат темните тонови на полупроѕирната мат млечна силиконска лента. Како завршеток на овој примерок уметност се розовите детали и потписот на Модиљани.

Икони на модерната уметност

Специјално пакување во ограничено издание

Чувајте ги овие неконвенционални уметнички пионери заедно и купете ги сите шест како комплет. Ако ги нарачате доволно брзо сите модели, ќе додадеме специјално лимитирано издание од пакувањето во вашата кошничка: вашиот сопствен Центар Помпиду за вашата колекција на часовници од модерната уметност!

Select your currency
MKD Македонски денар